Slovo lupénka je českým označením onemocnění zvaného psoriáza. Jde o nepřenosné autoimunitní onemocnění, probíhající v kůži. Ačkoli to není onemocnění smrtelné, život dokáže nemocným pěkně ztrpčit. Projevy na kůži bývají esteticky výrazné, svědivé a v některých případech i bolestivé. Ve vlasech se lupénka objevuje celé polovině nemocných. Není možné ji vyléčit, ale vhodná léčba může její průběh téměř zastavit.

Lupenka ve vlasech před a po

Lupenka ve vlasech před a po rašelinové proceduře.

Projevy a příčiny lupenky

Lupenka se na kůži projevuje plošně rozsáhlejšími záněty. Tyto záněty bývají zarudlé a pokryté šupinami. Kůže může také praskat, mohou se na ní tvořit puchýře i poranění. Velmi příznačné je svědění zasažených ploch. Pokud se vyskytne na kůži hlavy, může nepřímo způsobovat také úbytek vlasů – časté škrábání svědivých ploch může vytahovat vlasy z kůže.

Nemoc postihuje 3 % ze všech lidí, a jak již bylo řečeno, je nepřenosná. Její příčina nebyla dlouho známá, dnes se hledá v imunitním systému. Chybná genetická informace buněk a vysoký obsah kyseliny arachidonové v jejich membráně má za následek zrychlenou tvorbu kožních buněk. Existují různé faktory, které lupénku vyvolávají či zhoršují. Počítá se mezi ně nadměrný stres, požívání alkoholu a tučných jídel, poranění na kůži nebo i přílišné slunění. Nemoc se projeví nejčastěji v mládí – mezi 10. a 30. rokem života.

Léčba lupenky

Vyléčit se lupénka nedá. Ale existuje celá řada metod a přípravků, kterými ji lze minimalizovat. Důležité je pravidelné odstraňování šupinek kůže, k čemuž je nejlepší vlasy jemně česat a kartáčovat. Mnozí pacienti také časem zjišťují, že si musí častěji stříhat nehty a udržovat je krátké. Škrábání totiž bývá nevyhnutelné a dlouhé nehty mohou způsobit i krvácení.

Z přípravků existuje mnoho léčebných šamponů, krémů a mastí, gelů, mýdel a olejů.  Při užívání jakéhokoli přípravku na pokožku hlavy je pak nutné nanášet jej tak, aby neulpíval pouze ve vlasech, ale dostal se až k vlasové pokožce . Nejlepší poměr výkon/vedlejší účinky mají fungicidní přípravky, které omezují svědění.

Pro lupenkáře doporučujeme velmi rašelinovou proceduru na vlasovou pokožku. Již po první proceduře je pokožka z většiny zbavena veškerých šupinek a je zbavena svědění. Dokonale se vyčístí pomocí rašeliny, kterou nedokáže nahradit žádný šampón.